RE FORUM

[REVERSE ENGINEERING] => Crackmes => Topic started by: NeptuN on February 25, 2015, 11:20:28 AM

Title: HW Cme No.2
Post by: NeptuN on February 25, 2015, 11:20:28 AM
Pravdepodobne kazdy z nas nekdy drzel v ruce adapter. A kazdy z nas si pravdepodobne vsiml, ze ty dnesni adaptery jsou mnohem lehci nez ty pred deseti lety.

Jak jsem zminil v minulem Cme, kazdy obvod jde rozlozit na: Odpory, Kondenzatory, Civky, Diody, Tranzistory, pripadne Krystaly. S adapterem to neni jinak: krome male desticky s vyjmenovanymi soucastkami obsahuje take Transformator, ktery se sklada ze dvou chytre provazanych civek. Aby se zlepsila funkce transformatoru, pridava se na vhodne misto - doporostred civek - kousek oceli.

Adaptery z doby pred deseti lety obsahovali te oceli hodne, dnesni adaptery obsahuji te oceli mene - proto jsou lehci. Pro nalezeni duvodu, proc se v dnesnich adapterech pouzivaji mensi transformatory, je treba pripomenout si zakladni veliciny bezneho obvodu.

Kazdy obvod ma v kazdem svem miste/vodici/soucastce pouze jedinou 'zakladni' velicinu: Proud. Pokud si clovek predstavuje elektrinu jako reku pohybujicich se nabitych kulicek (elektronu), potom lze zavest dalsi 'odvozene' veliciny jako Napeti (rychlost elektronu), Amplituda Proudu (pocet elektronu), Frekvence Proudu (zmena rychlosti kulicek/elektronu).

V praxi se pouzivaji dva typy Proudu: Stejnosmerny (Napeti nemenne, Amplituda Proudu mala, Frekvence Proudu = 0) a Stridavy ze zasuvky (Napeti = 230 V, Amplituda Proudu omezena pojistkami, Frekvence Proudu = 50 Hz).

Dnesni otazka: Co je pricinou lehcich adapteru: pouziti a) Jineho Napeti ze zasuvky, b) Vetsi Napeti na vstupu/vystupu transformatoru, c) Mensi Napeti na vstupu/vystupu transformatoru, d) vyuziti Mensi Amplitudy Proudu na civkach transformatoru, e) pouziti Vetsi Amplitudy Proudu na civkach transformatoru, f) pouziti Mensi Frekvence Proudu na transformatoru nebo g) Vetsi Frekvence Proudu na transformatoru?
Doporucena literatura: Civka na ceske Wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADvka), Trasformator na ceske Wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Transform%C3%A1tor)
Title: Re: HW Cme No.2
Post by: STMR on February 26, 2015, 09:10:06 PM
Pricinou je dostupnost lepsich a rychlejsich polovodicu...
Title: Re: HW Cme No.2
Post by: NeptuN on February 28, 2015, 11:26:17 PM
Ano, to je pravda. Presto i tak - je tam opet pouzito trafo - male, ale trafo (transformator). Protoze bez nej to nejde. Ty lepsi soucastky nam umoznuji jednou civkou (nazvanou primar) 'nacpat' do toho trafa tu energii rychleji a druhou civkou (nazvanou sekundar) tu energii rychleji vybrat. Ta energie se mezi 'nacpanim' a 'vybranim' nachazi/levituje v magnetickem poli te oceli. Takze tu otazku lze preformulovat: ktery parametr: Napeti / Amplituda Proudu / Frekvence Proudu nam umoznuje rychleji tu energii prevest z primarni civky do te sekundarni? Tu odpoved lze vycist z tech odkazu na wiki. (alespon doufam - upozornuji, ze fyziku studuji jiz nejaky ten rok na vysce, takze muzu uz byt profesne 'degenerovanej' XD )
Title: Re: HW Cme No.2
Post by: STMR on March 01, 2015, 12:15:16 AM
Mno, menice jsou docela slozita vec... co se tyce navrhu DPS, odruseni, galvaniky, kompatibility, samotneho EMC, ...
Title: Re: HW Cme No.2
Post by: pr0p4g4nd4 on March 07, 2015, 10:51:15 AM
mozno su mensie skratka preto, lebo poziadavky na dodavanie energie su mensie ako kedysi.. ha? :) vsetko je predpokladam menej narocne na dodanu energiu nez kedysi, cize mensi prud a odpor. (ale mozno som mimo)

co som si tak nastudoval, a mozem teda asi povedat preco to tak je ako to je, tak to je tym, ze sa pouzivaju ine typy transformatorov, ktore su mensie a maju vacsiu efektivitu.

ak by som si mal vybrat z moznosti, ktore ponukas, tak vyberam (je pre mna tazke vyberat): c), e), g)
Title: Re: HW Cme No.2
Post by: STMR on March 21, 2015, 10:23:54 PM
A co puvab transduktoru?