zdravim,
nedalo mi to a naistaloval sem novejsi Delphi oznaceno jako Turbo Delphi Explorer. V cem spociva hlavni vyhoda? Nejenom v cene, protoze to neni nic svetobornyho, D7 je taky zdarma. Ale v prodeji vytvorenych programu. Vami zkompilovany program muzete podle licencniho ujednani prodavat. Tohle je nejvetsi vyhoda oproti predchozim verzim vsech Borland vyrobku. Ceckari nemusi zoufat, dalsi zdarma vyrobky jsou Turbo C++, Turbo Delphi for .NET aTurbo C#.
Jenze tusite nakou vylomeninku, neni prece mozny, aby dali k dispozici silnej nastroj zdarma. Tusite spravne. Omezeni spociva viz. dokumentace Build and install new, open-source, or commercial components.. Hned si reknete Jenze tohle je naprosto zasadni omezeni. Neni to zase tak horky, tyka se to jenom build-time komponent (IDE komponenty, ktery davate na formular pri jeho tvorbe). Zakazou nam napr. Button? Tak jako odpoved je jeho vytvoreni v run-time. Je to o par radek kodu vic, ale de to. Omezeni se tedy tyka zacatecniku, co nevi kam sahnout.
Na torrentech de stahnout prvni verze TDE, kde nemaji instalovani IDE komponent stoprocentne osetreno a podle dotazu smerovanych vyvojarum TDE neni jejich instalace zakazana, ackoliv doporucujii prejit na PRO verzi za 11000 Kc. PRO verze nema omezene instalovani komponent, navic se doinstaluji dalsi technologie. Cena je vhodna i pro mene vydelavajici lidi, kteri nechteji utracet 70k Kc za Enterprise Delphi 2007.
Je vubec k necemu prejit na TDE? Odpoved neni jednoducha. Dlouho sem se TDE vyhybal z duvodu nesnasenlivosti s .NET kravinama. Obzvlast pri instalaci musite mit naistalovany nasledujici balicek o velikosti 250 MB obsahujici:
* Microsoft Internet Explorer v6.0 SP1
* Microsoft .NET Framework v1.1
* Microsoft .NET Framework v1.1 SP1
* Microsoft .NET Framework SDK v1.1
* Microsoft XML Core Services (MSXML) v4.0 SP2
* Microsoft Visual J# .NET v1.1 Redistributable
Obavy o prenositelnost vytvoreneho programu taky prodluzovaly vyzkouseni. Pomalu menim postoj k .NET kravinam => nasledovala instalace TDE. Hned prvnim spustenim sem padnul do stavu, ktery je podobny pohledu na nadhernou holku vrtici zadeckem nesouci mi vychlazenyho fernetka.
Vyhody:
Refactoring: Vytvoreni promenne bez nutnosti skakat do deklaracni casti; prejmenovani promennych.
Pri psani kodu dochazi k jeho kontrole, odpada kompilovani programu.
Foldovani (zabaleni) funkci, typu, regionu atd., ktere zname z RadAsm.
Kliknutim mysi vytvoreni vsech typu smycek (for, repeat, while, ...).
Ucelene prostredi, zadna okna co se ztraceji.
Barevne vyladeny, svetlounce zlutej radek na miste kurzoru je skoro nepatrnej ale pri praci pomuze.
Code Editor ma vsechny vychytavky, ktere maji Enterprise edice.
Zkompilovany program nevyuziva .NET Framework. Vyzkouseno prekompilovanim Dropper_Creator, bez jedineho erroru.
Nevyhody:
"Jenom" 200 komponent.
Chybejici nektere technologie. Tento problem se me zatim netyka, protoze sem je nikdy nevyuzival.
Zadne novinky v compileru. Mozna jen vytvoreni funkce typu inline.
Mensi nevyhodou muze bejt bezplatna registrace.
Zatim jde jenom o prvni, druhy a treti pohled na TDE. Pomalu se Delphi blizi aplikacim typu word a excel, kde umime vyuzit maximalne 10% moznosti. TDE obsahuje spoustu dalsich vylepseni, kterym sem zatim neprisel na zoubek, napr: DUnit (v c++ NUnit), graficka tvorba aplikace, debuggovani, ...